
Az egyik legfőbb pénz blokk az, hogy nem tanították meg, hogyan kell a magánpénzügyeinket kezelni. Pénzügyi analfabéták. Avagy ha nem tanítottak valamit és nem is láttad, hogy kell kezelni a pénzt, akkor nem is tudod, ha ezt nem tanulod meg. Mit kéne tanulnia egy átlagembernek, hogy ne legyen többé pénzügyi analfabéta? Ma ebben szeretnék Neked segíteni. A cikkben 5 olyen terüleletet találsz és hozzá tanácsokat, ami segít hogyan lehetne ezeket megtanulni, kifejleszteni. Egyáltán mi a magánpénzügyek kezelésének alapja, lényege, pillérei?
💡 Győzzük le a pénzügyi tudatlanságot, felkészületlenséget!
A pénzügyi tudás hiánya az egyik leggyakoribb oka annak, hogy sokan nem tudnak anyagilag előrjutni. Ezt nem tanítják az iskolában, többségünk nem látja mintaként otthon, és gyakran még tabutémának is számít a pénzről beszélni. Mik a legfontosabb alapok, amivel indulnod érdemes?
🧱 A magánpénzügyek kezelésének 5 alapvető területe
Ezek azok a kulcsterületek, amelyek fejlesztése segíthet abban, hogy pénzügyileg is tudatosabbá válj:
1. Költségvetés és pénztervezés
Lényege: A bevételek és kiadások nyomon követése, előre tervezése.
Mivel érdemes kezdened?
- Próbálj ki mobilos költségvetés-alkalmazásokat (pl. Wallet, YNAB, Toshl)
- Vezess kézzel egy havi pénzügyi táblázatot Excelben vagy egy egyszerűbb Google Sheets-ben
- Nézz pénzügyi YouTube-csatornákat, ahol konkrét példákat mutatnak be költségvetésre
- Olvasd el a Pénz Boldogít?! pénzkezelési és pénzszemléleti tanácsokat adó, lépésről-lépésre vezető gyakorlati kézikönyvet,ami segít a pénzügyi stabilitásod megteremtésében és onnan tovább segít az anyagi biztonság, sőt az anyagi függetlenség megteremtése felé is. Magánpénzügyi Bibliának számít és egyszerűen követhető, befogadható az olvasók szerint!
2. Megtakarítás és vészhelyzeti alap
Lényege: Tartalék képzése váratlan kiadásokra (betegség, munka elvesztése, egyéb váratlan esemény).
Ezzel indulj:
- Állíts be automatikus utalást minden hónap elején egy elkülönített alszámlára (ilyet kérhetsz a bankodban, a saját főszámládhoz tartozik, de mégis kezelheted külön ezt a „pénztartályt”)
- Tanulmányozz megtakarítási stratégiákat („50/30/20 szabály”, „fordított költségvetés”) ezeket megismerhetes a Pénz Boldogít könyvből és a Tudatos Pénzkezelés tanfolyamon részletesen, gyakorlati tanácsokkal, példákkal.
- Tűzz ki célokat (pl. 3 havi megélhetési alap) és következetesen építsd fel. Ebben is segít a könyv számodra!
3. Adósságkezelés
Lényege: Hitelek tudatos kezelése, visszafizetési stratégia kialakítása. A magánhitelek és a pénzintézetektől felvett hitelek kapcsán egyaránt fontos cél, hogy legyen a kifizetésükre stratégiád és minél hamarabb fizess vissza. Vannak úgymond jobb hitelkonstrukciók, de ezeknek minden esetben részletesen utána kell járni még a hitelfelvétel előtt.
Mivel kezdd?
- Tanulmányozd az adósságtípusokat és azok költségeit (pl. THM, kamatos kamat) – ezt az interneten kutakodva is megteheted, és a bankokban is adnak felvilágosítást, pénzügyi tanácsadók is tudnak segíteni ezt tisztán, feketén-fehéren átlátni
- Ismerj meg olyan adósságcsökkentő technikákat mint a hógolyó-módszer és a lavina-módszer, ezek a Pénzkezelési Tanfolyamban is benne vannak részletesen.
- Kérj tanácsot nonprofit pénzügyi tanácsadótól vagy könyvelőtől, olyanokkal beszélgetni a témáról, akiknek maguk is adósságaik vannak és küszködnek nem nagyon érdemes. Keress hozzáértőket.
4. Befektetés és pénzgyarapítás
Lényege: Alapszinten és többek számára elérhető megoldásként a megtakarított pénz kamatoztatása hosszútávon. Az idő neked dolgozik és még a mostani hiperinflációs közegben is jobb, mintja a párnahuzatban, a szekrényedben vagy simán a bankszámládon tartanád! A befektetés és pénzgyarapítás ezek után jön.
Tanulási mód:
- Nézz alapozó videókat befektetési témákban
- Próbálj ki demo számlás befektetési platformokat (pl. eToro, TradingView)
- Olvass alapműveket (pl. „The Intelligent Investor”, magyarul is elérhető!)
- Fontos tudatosítandó: a befektetés nem az első lépés. Először az anyagi biztonságodat és stabilitásodat kell felépítsd. Ebben segít a Pénzkezelési Online Tanfolyam lépésről-lépésre vezetést adva.

5. Pénzügyi célok és pszichológia
Lényege: Tudatos célállítás, pénzhez fűződő belső viszony átalakítása.
Tanulási mód:
- Írj le 3 rövid és 3 hosszú távú pénzügyi célt
- Gyakorold a pénzügyi vizualizációt, megerősítéseket („Képes vagyok vagyont építeni”) A Pénz és bőség teremtés témában ehhez találsz meditációt és gyorsan hozzáférhető tanításokat a Tudástárban.
- Nézd meg a Nők és a Pénz sorozatot a youtube-on és tanulj új pénz szemléletet>>> Akkor is jó, ha férfiként akarsz fejlődni ebben és „véletlenül” találtál ide erre a női oldalra.
🔑 Mi a magánpénzügyek lényege, alapja?
Magánpénzügy = tudatos viszony a pénzhez, ahol nem a pénz irányít, hanem te hozol döntést arról, mit, miért és hová.
A magánpénzügyek 5 alapvető pillére:
- Tudatosság: átláthatóvá és kezelhetővé válnak a pénzügyeid
- Alapos pénzügyi önismeret magadról
- Pozitív pénz szemlélet: megismerve a bőségblokkjaidat fel tudod számolni a korlátozó, negatív pénz programjaidat
- Tervezés: fókuszt és motivációt ad neked hosszú távra
- Felelősségvállalás: nem másokra vagy a körülményekre vársz, aktív szerepet vállalsz a pénzügyi sorsod alakításában
Mit jelentenek ezek a pillérek, hogyan csináld?
Ezekről is szó lesz a Gazdag vagy! Pénztudatosságot fejlesztő és bőséget teremtő esten. A pénzügyi kérdésekre 5 szinten nézünk majd rá részletesen, ami nagy segítség lesz számodra átlátni hogyan működteted a pénzt.

Ha úgy érzed, ebből szeretnél egy tanulóprogramot és lépésről-lépésre vezetést, gyere el a Augusztus 8-án az Online Estre, amit kényelmesen az otthonodból tudsz követni. Sőt, ez az est része az ekkor induló 8 napos kihívásnak is, amiben még több segítsétet adok számodra!
🧭Örömmel segítek létrehozni a saját pénzügyi fejlesztési tervedet és kísérlek a pénz blokkjaid feltárásában, feloldásában!
🌱Gyere, tedd a pénzt a szövetségeseddé!
🔑Midezekről részletesen szó lesz 2025.08.08-án este 20:00 órától a Bőség Blokkok Feloldása és Bőség Teremető Esten! Az est egyben a Pénzügyi Tudatosságot fejlesztő Bőség Teremtő 8 napos kihívás első napja is!
A program 48%-os kedvezménnyel érheted el, sőt még a 8 napos kihívásra is jegyet váltasz ezzel! Ez hatalmas érték és hathatós segítség, hogy felismerd a blokkjaidat!

Várlak szeretettel,
Pozsgai Nikoletta
A Pénz Boldogít!? című könyv írója, pénzügyi önismeretet tanít és bőség blokkok felodásában segít a kineziológa, pénz és bőség coaching, család-és rendszerállítás pénz blokkoldás módszereivel.
🧭A programon 5 bőségblokk típust tekintünk át, melyből az egyik a Pénzügyi Korlátozó Hiedelmek – belső programok témája.