Az ÉletEgyensúly minikurzus második napján, beljebb megyünk és egy olyan gyakorlatot mutatok be neked, mellyel gyorsan és hatékonyan felmérheted hányadán állsz az életeddel!
A gyakorlatot én “ÉletEgyensúly” diagramnak hívom és rendszeresen alkalmazom életvezetési és/vagy karriertanácsadások alkalmával. Ajánlom neked “otthoni” személyes használatra időről-időre elvégezni!
GYAKORLAT:
Készíts magad elé egy A4-es üres papírt, tarts fektetve. Készíts egy táblázatot, ami vízszintesen 11 sorból áll, függőlegesen pedig 10 oszlopból. A sorok a te szubjektív megítélésed szerinti értékelést fogják megjeleníteni. Az oszlopok életterületeket fognak jelölni, ezeket be is írhatod a legfelső sorba az alábbi megnevezések szerint:
A 10 életterület:
- emberi kapcsolatok
- párkapcsolat
- munka, karrier
- egészség
- fizikai környezet (otthon)
- önképzés (tanulás)
- anyagi helyzet
- személyes fejlődés
- pihenés, kikapcsolódás
- lelki fejlődés (spirituális értelemben)
Következő lépésként minden oszlopban satírozz vagy jelölj be annyi négyzetet, amennyi “pontot” arra az életterületre adnál. Pontokat 1-10-ig adhatsz (kivéve 5-ös!), ahol az 1-es a csapnivaló kategória, a 10-es a kitűnő kategóriát jelenti.
Megjegyzés 1.: 5-öst a saját érdekedben ne adj, hiszen ezzel átlagossá állítod be az adott területet, és nem segíted a munkádat. Valami vagy jó tendenciát mutat, vagy már az a kategória, amin dolgozni kell, hogy jobb legyen.:)
Megjegyzés 2.: nem biztos, hogy a kiegyensúlyozott mindenhol pl. 7-es vagy a 10-es a jó… a lényeg, hogy a számodra harmonikus helyzetet mutatja vagy sem..pl. Lehet, hogy bizonyos területen nem zavar egy alacsonyabb szám…máshol pedig nagyon érint egy látszólag magasabb, pl. 6-is pontozás.
Megjegyzés: nem biztos, hogy a kiegyensúlyozott mindenhol pl. 7-es vagy a 10-es a jó… a lényeg, hogy a számodra harmonikus helyzetet mutatja vagy sem..pl. Lehet, hogy bizonyos területen nem zavar egy alacsonyabb szám…máshol pedig nagyon érint…
Az „életegyensúly diagram” célja: segít rátekintést kapni, meglátni hol tartasz szubjektíve, így könnyebbé válik a problémák tudatosítása, az erős és a gyenge pontok meglátása. Amint képes vagy „kitenni az asztalra” a problémádat magadból, már nem fog belül őrölni téged. Bármilyen probléma megoldása éppen ezért azzal kell kezdődjön, hogy elemzed a helyzetet és megnevezed a nemkívánatos elemeket. Erre már lehet fejlesztési tervet építeni, a jobbítási-változási folyamatot megkezdeni.
***
Ehhez a gyakorlathoz hasonlóakat találhatsz a Váltsd Valóra az Életed! első könyvéhez, A Célmegvalósítás Mesterkulcsai”-hoz tartozó Aktivátor munkafüzetben! Az anyagban további tippek találhatók arra is, hogy mit kezdj a kapott végeredménnyel és hogyan tudsz javítani az egyes életterületeken!
A teljes ÉletEgyensúly Diagram Gyakorlat megtalálható A Célmegvalósítás Mesterkulcsai című könyvemhez tartozó Aktivátor munkafüzetben!
Bővebben a könyvről: “A Váltsd Valóra az Életed!”>>>