
A pénzügyi korlátozó hiedelmek (más néven belső pénzprogramok) azok az automatikus gondolat- és érzelmi minták, amelyeket gyerekkorunkban, családunkban, kultúránkban sajátítunk el, és amelyek később gátolják a bőség megélését. Ezek a hiedelmek sokszor tudat alatt futnak, mégis meghatározzák a döntéseinket, kockázatvállalásunkat, megtakarítási vagy épp a költekezési szokásainkat.
Az 5 leggyakoribb pénzügyi korlátozó hiedelem
1. „A pénzért meg kell szenvedni.”
- Honnan ered ez a hiedelem? Nagyszülők vagy szülők a háború, éhínség vagy rendszerváltás éveiből hozták magukkal a hitet, hogy minden értelemben nehéz csakis kemény munkával lehet anyagilag előrébb jutni.
- Hogyan ismerheted fel? Hajlamosak vagyunk túlórázni, kiégni, de közben nem építünk valódi passzív bevételi forrásokat, mert úgy érezzük, hogy a könnyű pénz „nem jár” nekünk.
2. „A pénz piszkos, a gazdagok kapzsi, önző emberek.”
- Honnan ered ez a hiedelem? Családi pletykák, szülői panaszok a szomszéd gazdag bácsiról, aki soha nem segít másokon.
- Hatás: Ha sikeresebbé válunk, bűntudatot érzünk, sőt mintha „ellenség” lennénk a saját családunkban, ezért visszafordítjuk magunkat, megtagadjuk a jólétet.
3. „Nőknek nem való a pénzügyekkel foglalkozni.”
- Honnan ered ez a hiedelem?: Több generáción átívelő patriarchális minta, ahol az apák, férjek intézték a családi kasszát, és a lányok azt tanulták, hogy a „pénz” férfi dolga.
- Hatás: Bizonytalanság befektetéskor, hitelfelvételnél, magasabb fizetés kiharcolásánál, mert nem merünk saját magunk pénzügyeiről dönteni.
4. „Amíg nincs spórolt vésztartalékom, nem költhetek semmire.”
- Honnan ered ez a hiedelem? Gyerekkori tanácsok: „Soha ne vedd fel a havi kiadásokat meghaladó hitelt.” „Előbb spórolj, aztán élj!”
- Hatás: A nagy célokra ugyan félrerakunk, de a tudatos, élvezetes költést „luxusnak” tartjuk, és könnyen beleragadunk a takarékosság túlzásába, ami stresszt okoz.
5. „Ha magamra merek költeni X forintot magamra, az felelőtlen, pazarló viselkedés.”
- Honnan ered ez a hiedelem? Családi ítélkezés a gyerekkori „felesleges” édességvásárlás vagy ruhavásárlás miatt; a pénzügyi kontroll szülői nevelő szerep által.
- Hatás: Miközben vágyunk arra, hogy jutalmazzuk magunkat, bűntudatot érzünk egy új ruha, könyv vagy élmény után, ezért inkább lemondunk a testi-lelki feltöltődésről.
Ezek a hiedelmek generációkon át öröklődődtek, gyakran anélkül, hogy bárki tudatosan megkérdőjelezte volna őket. A felismerésük és tudatos átalakításuk (pl. kineziológiai teszteléssel, pénzügyi coachinggal, negatív hiedelmek célzott felismerésével és blokkoldással) kulcs az anyagi jólét és a bőség megtapasztalásához.
További pénzügyi belső programokat ismerhetsz majd fel, hiszen most csak a leggyakoribbakat hoztam fel példaképpen, hogy megértsd miért fontos felismerni e blokkokat!
- Milyen tovább pénz-bőséget akadályozó blokkok vannak?
- Honnan származnak a pénzügyi korlátozó programok?
- Hogyan oldhatod fel őket?
Erről lesz részletesen szó 2025.08.08-án este 20:00 órától a Bőség Blokkok Feloldása és Bőség Teremető Esten! Az est egyben az AranyKapu Bőség Teremtő 8 napos kihívás első napja is!
A program 48%-os kedvezménnyel érheted el, sőt még a 8 napos kihívásra is jegyet váltasz ezzel! Ez hatalmas érték és hathatós segítség, hogy felismerd a blokkjaidat!

Várlak szeretettel,
Pozsgai Nikoletta
A Pénz Boldogít!? című könyv írója, pénzügyi önismeretet tanít és bőség blokkok felodásában segít a kineziológa, pénz és bőség coaching, család-és rendszerállítás pénz blokkoldás módszereivel.
A programon 5 bőségblokk típust tekintünk át, melyből az egyik a Pénzügyi Korlátozó Hiedelmek – belső programok témája.