Önszabotázs, önsorsrontás, önbüntető programok a pénzügyekben? Ismerős?

Önszabotázs, önsorsrontás, önbüntető programok a pénzügyekben? Ismerős?
Amikor semmi sem sikerül...

Előfordult már veled, hogy pont a legrosszabb, amúgy is nehéz helyzetben romlott el a hűtőgéped, robbant le a kocsid, bejött egy váratlan kifizetendő számla? Amikor úgy érzed összecsapnak a hullámok feletted és nem érted, hogy miért pont most és főleg miért pont veled történik mindez? Ezek bizony tipikus pénzügyi önszabotázs jelek. Mit jelent ez, miért van és hogyan változtathatod meg?

Mit jelent a pénzégyi önszabotázs valójában?

Az önszabotázs olyan tudattalan viselkedés- vagy gondolkodásminta, amely megakadályozza, hogy a pénzügyi céljainkat elérjük. A jó hír, hogy felismerhető és minél többet tanulsz róla, annál hatékonyabban tudod visszafordítani.

Hogyan ismered fel az önszabotázst?

  • Félelem a kudarctól Sokan rettegnek attól, hogy befektetés, vállalkozás vagy pénzügyi döntés kudarcba fullad – ezért inkább bele sem vágnak, nehogy csalódjanak.
  • Alacsony önértékelés Ha nem hisszük el, hogy „megérdemeljük” a bőséget, tudattalanul úgy alakítunk ki körülményeinket, hogy bebizonyítsuk: nincs igazunk.
  • Per­fek­cio­niz­mus és halogatás A „mindennek tökéletesnek kell lennie” attitűd miatt végtelenségig tervezünk, de soha nem merünk cselekedni.
  • Komfortzóna A „biztonságot” nyújtó rossz szokásokat (pl. impulzív vásárlás, túlköltekezés, vagy épp tartós spórolás) nehéz feladni, mert ismerősek és kiszámíthatóak.
  • Feldolgozatlan trauma Gyermekkori vagy karmikus minták hónapokig, évekig mély stresszállapotban tartanak, ami krónikus önkorlátozáshoz vezethet.

Milyen hatása van az önszabotázs programoknak az anyagi helyzetedre?

  • Rendszeres halogatás: számlák, megtakarítások vagy befektetések elodázása
  • Túlságosan kockázatkerülő vagy épp túlzottan kényszeres spórolás
  • Impulzív vásárlások kompenzációképp
  • Folyamatos anyagi stressz és elégedetlenség

Az önszabotázs szerintem nem „rossz szerencse” kérdése , hanem belső hiedelmek és érzelmi minták eredménye.

Hogyan oldható fel az önszabotázs?

  1. Kiváltó okok felismerése
  2. Reális, apró lépésekre bontott célkitűzés A nagy pénzügyi terveket bontsd kisebb részcélokra (pl. havi 5 000 Ft megtakarítás) – így a belső kritikus már nem tudja rögtön „leállítani” a folyamatot.
  3. Pozitív önbeszéd gyakorlatok Cseréld le a „úgyse fog sikerülni” gondolatot olyan megerősítésekre, mint „minden hónapban teszek egy lépést a biztonságom felé”.
  4. Rendszeres önreflexió Heti 10 percben kérdezd meg magadtól: “Melyik pénzügyi döntésem tükrözi a félelmeimet, és hogyan tehetném másképp?”
  5. Külső támogatás bevonása – Pénzügyi coach vagy tanácsadó segít a konkrét célok kitűzésében és nyomon követésében. – Terapeuta, pszichológus, NLP- vagy EFT-gyakorlatok oldják a mély érzelmi blokkokat3.
  6. Szokásrendszer kialakítása – Automatizált megtakarítás: rendszeresen utaltass át fix összeget külön megtakarítási számlára. – Pénzügyi „rutin”: havonta egyszer átnézed a kiadásaidat és újratervezed a költségvetést.
  7. Apró sikerélmények ünneplése Minden elért részcél után jegyezd fel és dícsérd meg magad – ez segít megerősíteni, hogy képes vagy változtatni.

A belső önszabotázs mögött gyakran egy valamikor a múltban meghozott és többnyire tudattalan döntés áll: „nekem úgyse lehet sok pénzem”, „én úgyse lehetek gazdag”. Amikor pénzügyi coachinggal, kineziológiai bőség blokk oldással dolgozunk, gyakran derül az ki, hogy a kliensemben egyfajta önbünető mechanizmus működne. Származhat ez a gyerekkorból is, de még gyakrabban a családrendszerben találjuk meg a háttér okot.

Önbüntető mechanizmusok a pénzügyi és családi rendszerekben

Az önbüntetés – a hit, hogy „nem érdemlem meg a bőséget, büntetnem kell magam” – nem pusztán egyéni hiedelem, hanem mélyen beágyazódhat a családi és generációs mintákba. Nézzük, mi áll ez mögött, és mit mondanak erről Bert Hellinger, Willfried Nelles és más szakértők.

1. Mi az önbüntetés háttere?

  • Bűntudat és jogosulatlanság érzése Gyakran abból fakad, hogy valaki tudat alatt úgy érzi: korábbi hibáiért, esetleg felmenői cselekedeteiért meg kell fizetnie. Ez a bűntudat a pénzügyekben eltorzíthatja a „megérdemlem-e” kérdését.
  • Lojalitás a családi rendszerhez Ha egy felmenő visszaélt mások bizalmával (közeli rokonnal, üzlettel), a következő generáció tagjai „helyrehozni” vágyhatják azt, akár büntetésként is, hogy „egyensúlyba hozzák” a család becsületét.
  • Karmikus atonement (lezáratlan energetikai szálak) A lélekvándorlás hívői szerint korábbi életbeli tettekért is „vezekelhetünk”: önszabotáló döntésekkel vonjuk meg magunktól a bőséget, mert tudat alatt „le akarjuk dolgozni” a karmikus adósságot.

2. Bert Hellinger és a családállítás nézőpontja

  • A „Szeretet rendjei” törvénye Hellinger szerint a családi lelki mezőben – a morfogenetikus mezőben – törvényszerűségek működnek. Ha valaki kitagadott, a rendszer egy „jóvátételi mechanizmussal” indítja el egy másik rokont, hogy „kövesse” az áldozat sorsát és így kiegyenlítse a rendszert.
  • Önbüntetés mint lojalitás A családállítás során gyakori, hogy valaki „helyet foglal” egy múltbeli hibáért: szegénységet, betegségét, kudarcot él át a rendszer érdekében, mintegy bünteti magát az eredeti vétkes helyett. Ez tudattalan kötelék, melyet csak a rendszerszintű feltárás, megbocsátás és az „energiamező” rendezettsége oldhat fel.

3. Willfried Nelles szemlélete

  • Integratív spirituális fejlődés Nelles hangsúlyozza, hogy a lelkünk „galaktikus utazását” nem csupán személyes, hanem kollektív szinten is át kell látnunk. A múltbeli bűnökért vállalt önbüntetés gyakran abból ered, hogy nem tudunk kiemelkedni az „ártatlan áldozat” vagy „bűnös vezeklő” szerepekből, mert a szívcsakránkhoz és koronacsakránkhoz tartozó karmikus blokkok visszatartanak minket a teljességtől.
  • A „lélkteher oldás” eszköze Nelles módszerei – akárcsak a családállítás – arra irányulnak, hogy a felszínre kerüljön: hol tartjuk magunkban a korábbi karmikus adósságot, és milyen energetikai minták miatt szabotáljuk saját bőségtudatosságunkat.

4. Inkarnációs beállítodottság és az önbüntetés

  • „Előző életes vétkek” hitrendszere Azt feltételezve, hogy korábbi inkarnációkban kizsákmányoltunk másokat vagy megszegtük a bizalmat, ma önbüntetően vonjuk meg magunktól a jólétet, mintha „lerónánk” a karmikus tőketartozást.
  • Önbüntető beállítódottságról való „lemondás” Tudatos spirituális gyakorlatokkal – meditációval, hála- és bőségnaplóval – felismerhetjük, hogy nincs többé szükség önbüntetésre. Ezzel karmikus lezáráshoz juthatunk.

5. Hogyan lehet feloldani az önbüntetést?

  1. Családi rendszer feltárása (családállítás) – Tudd meg, mely felmenői események „indították be” a büntető mintát. – Engedd meg magadnak, hogy más ösvényt válassz, mint amit a családi mező kényszerít.
  2. Bűntudat tudatosítása és megkérdőjelezése – Vezess naplót: mikor akarsz büntetni magad, és miért? – Kérdőjelezd meg a „megérdemlem-e a bőséget” gondolatot: keress rá logikus és érzelmi bizonyítékot is.
  3. Spirituális gyakorlatok a karmikus adósság lezárására – Mantrák, gyertyári szertartások: szimbolikusan engedd el a múlt terheit. – Forgalmazz hála- és bőségnaplót, hogy a fókusz a meglévő javakon legyen.
  4. Támogató terápiák – EFT (kopogtató technikák) és NLP segíthet oldani a bűntudati blokkokat. – Transzgenerációs Epigenetikus Kineziológia, Szinkron terápia, karmikus események feltárása és gyógyítása.
  5. Új családi metszéspontok alakítása – Hozz létre családi rituálékat, ahol konkrétan „békét kötsz” a felmenőkkel (pl. események felidézése, közös bocsánatkérés). – Vállalj tudatosan olyan bőséges döntéseket (költés, befektetés, adakozás), amelyek pozitív családi mintát alakítanak ki a következő generációknak.

Önbüntető viselkedésed mögött sosem pusztán egyéni döntés áll, hanem generációs, karmikus és lelki hálózat.

Jó hír:

A családállítás, az inkarnációs blokkoldó önmunkák és az energetikai terápiák együtt képesek tudatosan átalakítani ezeket a mintákat és felszabadítani az önmagad iránti tiszteletet, az érdemesség élményét – így a bőség és a jólét útjára léphetsz. Folyamatos önismereti munka és célzott gyakorlatok segítségével átalakítható a belső önszabotázs – így a pénzügyi akadályok helyett valódi fejlődést és gyarapodást tapasztalhatsz.

📅 Mit tegyél?

🔹 1. Első lépés: csatlakozz a 08.08-án este 20:00 órakor tartandó Pénzügyi Tudatosságot építő estre.

💡Miről lesz szó?

  • Előadásban megismertetlek a Pénzügyi Tudatosság 5 szintjével
  • Megismered a pénzügyi blokkokat
  • Elkezdjük a pénzügyi térképed készítését, az utad a bőség felé
  • Az előadás során felteheted kérdéseid akár spiritualitás és karma kérdéskörben is.

🔹 2. Második lépés: 08.08. az első napja a 8 napos Bőség Teremtő Online Kihívásnak

Mit csinálunk a 8 nap alatt?

  • Egy privát facebook csoportban minden nap felteszek egy rövid 15 perces videót és egy 15 perces meditációt, ami segít az aznapi fókusz alapján haladnod
  • Egy valódi változást választó közösség részeként támogató közegbe érkezel, ahol nem bántanak azért, ahol és amiben vagy, ahol azért vagyunk együtt, hogy mindenki előrejusson
  • a kihívást követően még egy estét tartok, ahol összegzünk és megünnepeljük a lépcsőfokokat, amiket már megtettél a kihívás alatt, segítek abba is, hogy merre érdemes tovább menned, hogy célt érj

🌱Gyere, tedd a pénzt a szövetségeseddé!

🔑Midezekről részletesen szó lesz 2025.08.08-án este 20:00 órától a Bőség Blokkok Feloldása és Bőség Teremető Esten! Az est egyben a Pénzügyi Tudatosságot fejlesztő Bőség Teremtő 8 napos kihívás első napja is!

A program 48%-os kedvezménnyel érheted el, sőt még a 8 napos kihívásra is jegyet váltasz ezzel! Ez hatalmas érték és hathatós segítség, hogy felismerd a blokkjaidat!

Várlak szeretettel,

Pozsgai Nikoletta

A Pénz Boldogít!? című könyv írója, pénzügyi önismeretet tanít és bőség blokkok felodásában segít a kineziológa, pénz és bőség coaching, család-és rendszerállítás pénz blokkoldás módszereivel.

🧭A programon 5 bőségblokk típust tekintünk át, melyből az egyik a Pénzügyi Korlátozó Hiedelmek – belső programok témája.

Megosztás Facebookon

Szólj hozzá!