
A gyermekkori élmények meghatározzák az anyagi helyzetünket? Vajon milyen mértékben? A gyerekkori megéléseink kihatnak az egész felnőttkorunkra ezt mára már több kutatás is bizonyította. De milyen összefüggések vannak a gyerekkori neveltetés, az otthonról hozott minták és a pénzünk mennyisége között?
Nézzük milyen összefüggések vannak a gyerekkori neveltetés és a felnőttkori pénzügyi viselkedésünk és anyagi helyzetünk között:
1. Szülői pénzkezelési minták és attitűdök
A gyerekek korán sajátítják el, hogyan viszonyuljunk a pénzhez azáltal, hogy mit látnak otthon. Ha a szülők nyíltan beszélnek a költségvetésről és bevonják gyermekeiket a tervezésbe, a kicsikben kialakul a bizalom és a kontroll érzése. Ezzel szemben a hallgatás vagy a titkolózás átláthatatlanságot és bizonytalanságot teremt. A modellkövetés erős: amit látunk, azt tartjuk normálisnak és hajlamosak vagyunk felnőttként is újrajátszani.
2. Szülők anyagi stabilitása és társadalmi helyzet
A család társadalmi-gazdasági státusza meghatározza, milyen lehetőségeket és korlátokat tapasztal a gyermek. Ha rendszeresen hiányt élnek meg – gyakori számlafizetési gondok, elodázott beszerzések – a hiánytudatosság beépül a gondolkodásmódba. Ellenkezőleg, a stabil megélhetés nyugodtabb szemléletet és nagyobb kockázatvállalási kedvet eredményezhet. Az öröklött vagyon vagy hirtelen meggazdagodás egyaránt alakítja a pénzhez való érzelmi viszonyt.
3. Társadalmi és vallási környezet hatása
A közösség, iskolai osztálytársak, vallási szervezetek közvetítik a pénzről alkotott normákat és értékeket. Egyes kultúrákban a szegénység alázatosságot és erényt jelent, másutt a bőség jele a siker és Isten áldása. A vallási tanítások akár bűntudatot is ébreszthetnek a gazdagság iránt, ha azt féktelen anyagiasságnak látják. A közösségi megerősítés formálja, hogy a pénzügyi célokat érdemes-e kitűzni és követni.
Ezek szerintem egyértelműbb összefüggések, de engem az is elkezdett érdekelni, hogy a gyerekkori szeretethiány és a pénzügyi viselkedés között milyen kapcsolat van. Ezért az elmúlt 25 év kineziológiai és coaching, család-és rendszerállító tapasztalatom alapján így tudok válaszolni erre a kérdésre:
4. Gyermekkori szeretethiány és érzelmi alapok
Aki gyerekként nem kapott elegendő figyelmet és érzelmi támogatást, gyakran küzd felnőttkorban érzelmi sivársággal, szorongással és bizalomhiánnyal. A szeretethiány blokkolja az önbizalmat, és gyenge önértékeléshez vezet, ami a pénzügyi döntésekben is megjelenik. A bizonytalanság hajlamossá tesz túlzott takarékosságra vagy épp ellenkezőleg, kompenzáló költekezésre. Az érzelmi stabilitás hiánya korlátozza a hosszú távú tervezést. Így szerintem, ha nem is abszolút direktben, de a szemlyiség kialakulásának folyamata miatt egyértelmű összefüggés van a szeretethiány és a pénzügyi nehézségek között.
Milyen felnőttkori következményei vannak a gyerekkori szeretethiánynak pénzügyi értelemben?
- A felnőttkori kötődési nehézségek gyakran tükröződnek a kapcsolati hozzáállásban is:
- nem bíznak meg másokban, ez túlzott óvatosságot, akár kifejezett rosszallást és gyanakvást alakít ki
- féltik a megtakarítást, vagy kényszeresen adakoznak, hogy szeretetet nyerjenek vissza
- az érzelmi hiány pótlására használt vásárlás és adakozás hosszú távon instabil anyagi helyzetet teremt, bár érzelmileg ad egy rövid idejű jó érzést
- a gyenge önértékelés miatt többen félnek befektetni, mert „úgysem érdemlik meg”
- vannak akik a pénzt használják pótszerként.

Ezek az összefüggések rámutatnak, mennyire fontos a gyermekkori érzelmi és anyagi környezet tudatos feldolgozása ahhoz, hogy felnőttként kiegyensúlyozott, tudatos pénzügyi döntéseket hozzunk. Tudatos önismereti munka nélkül ezek a minták újratermelődnek.
Szívesen segítelek a pénz és a spiritualitás kapcsolatának megértésében, az előző életes blokkok feltárásában és feloldásában, új minta építésében, hogy fokozatosan felébredj a pénzügyi tudatlanságból, és tudatosan, lépésről lépésre elkezdd építeni a saját bőséged. Nem igényel előzetes pénzügyi tudást, sőt egyáltalán nem kell spirituálisnak legyél és az sem baj, ha az vagy, – csak egy elhatározást önmagadért – és ezt már megtetted, hiszen olvasod ezt a cikket! 👏
📅 Mit tegyél?
🔹 1. Első lépés: csatlakozz a 08.08-án este 20:00 órakor tartandó Pénzügyi Tudatosságot építő estre.
💡Miről lesz szó?
- Előadásban megismertetlek a Pénzügyi Tudatosság 5 szintjével
- Megismered a pénzügyi blokkokat
- Elkezdjük a pénzügyi térképed készítését, az utad a bőség felé
- Az előadás során felteheted kérdéseid akár spiritualitás és karma kérdéskörben is.
🔹 2. Második lépés: 08.08. az első napja a 8 napos Bőség Teremtő Online Kihívásnak
Mit csinálunk a 8 nap alatt?
- Egy privát facebook csoportban minden nap felteszek egy rövid 15 perces videót és egy 15 perces meditációt, ami segít az aznapi fókusz alapján haladnod
- Egy valódi változást választó közösség részeként támogató közegbe érkezel, ahol nem bántanak azért, ahol és amiben vagy, ahol azért vagyunk együtt, hogy mindenki előrejusson
- a kihívást követően még egy estét tartok, ahol összegzünk és megünnepeljük a lépcsőfokokat, amiket már megtettél a kihívás alatt, segítek abba is, hogy merre érdemes tovább menned, hogy célt érj
🌱Gyere, tedd a pénzt a szövetségeseddé!
🔑Midezekről részletesen szó lesz 2025.08.08-án este 20:00 órától a Bőség Blokkok Feloldása és Bőség Teremető Esten! Az est egyben a Pénzügyi Tudatosságot fejlesztő Bőség Teremtő 8 napos kihívás első napja is!
A program 48%-os kedvezménnyel érheted el, sőt még a 8 napos kihívásra is jegyet váltasz ezzel! Ez hatalmas érték és hathatós segítség, hogy felismerd a blokkjaidat!

Várlak szeretettel,
Pozsgai Nikoletta
A Pénz Boldogít!? című könyv írója, pénzügyi önismeretet tanít és bőség blokkok felodásában segít a kineziológa, pénz és bőség coaching, család-és rendszerállítás pénz blokkoldás módszereivel.
🧭A programon 5 bőségblokk típust tekintünk át, melyből az egyik a Pénzügyi Korlátozó Hiedelmek – belső programok témája.