Heinisch Mónika, az Andalodó módszerének szülőanyja készítette velem a következő interjút, melyből megismerhetitek a kineziológia lényegét, megosztom a jelenlegi legnagyobb örömélményemet, egy új könyv megszületését és egy kicsit jobban megismerhettek általa.
Íme az interjú:
“A természetgyógyászatban sokaknak a “stressz” szó hallatán azonnal a kineziológia ugrik be, mivel ezt a módszer kifejezetten a stressz oldására, különféle blokkok megszüntetésére fejlesztették ki. Ugyanakkor ahány kineziológus van, annyi fajtája létezik ennek a technikának, hiszen a terápia hatékonysága függ a kineziológus személyiségétől, hitelességétől, valamint az általa alkalmazott egyéni módszerektől is. Pozsgai Nikolettával több mint tíz éve közösen tanítottunk egyetemistaként, és érdekes (vagy sorsszerű) módon később is hasonló, párhuzamos utakon folytatódott az életünk: a természetgyógyászat és az önismereti terápiák felé. Ő elhivatott kineziológus lett, és elsősorban azért szeretném bemutatni az Andalodón, mert hozzám hasonlóan mindig arra törekszik a munkájában, hogy a hagyományos alapokra valami új rendszert építsen a saját tapasztalatai alapján. Ilyen új rendszer például az általa kifejlesztett Személyiség Integrációs Tréning, ami a családállítás, a pszichodráma és a kineziológia különleges keveréke, és amin nekem is volt alkalmam részt venni. Sokat segített lelki harmóniám megerősítésében, régi blokkok oldásában. Nikol azonban mesélt még újabb, egyedi módszereiről is, amikkel engem is sikerült meglepnie.
Heinish Mónika: Hogyan segít a kineziológia a stresszoldásban? Miben nyújt mást vagy többet, mint egyéb stresszoldó módszerek?
Pozsgai Nikoletta: A kineziológia egy szelíd, mégis mély és komplex módszer, amely a stressz kialakulása mögött álló kiváltó okot keresi meg és oldja fel. Ha az eredeti blokk kioldódik, egyszerűen nem is reagálunk a stresszt hajdanán kiváltó ingerre. Így, bár egy stresszes életet élő ember számára – kiegészítésként – előnyös az életmódváltás és az önképzés, valamint az öngyógyító alternatívák elsajátítása, a kineziológiai kezelés ezek hiányában is képes eredményt felmutatni. Ez pedig azért is előnyös, mert aki éppen szenved és nehezebb időszakot él meg, annak az önbecsülése is alacsonyabb lesz, az életereje is csökken, általában rosszabb a közérzete, így pedig nehezebb az életén változtatnia, elhinnie, hogy valóban képes megoldást találni, ellazulni, lélekerejét és életkedvét visszanyerni. A kineziológiai oldás során megérthetjük mi történt velünk, felszabadultság, könnyebbség érzésünk lesz, az energiapályákon kiegyensúlyozódik az energiaáramlás, újra helyreáll a belső rend. Képessé válunk meglátni egy adott helyzet alternatív megoldásait, és közöttük szabadon, korlátoktól mentesen választani. A kineziológia egyik legnagyobb előnye, hogy sem a szemlélet-rendszer, sem az alkalmazott módszerek tekintetében nem zárt rendszer. Állandóan fejlődik, újabb és újabb korrekciós technikák kerülnek be a praxisba. Talán kevesen tudják, hogy a kineziológiai módszerek merítenek a pszichológia, a szociológia, a természetgyógyászat tudásbázisából, de erőteljesen alapoznak a tudományos orvoslás eredményeire is. Így a kezelés során az izomteszt segítségével egy nagyon tág készletből válogathatunk és szabhatjuk maximálisan az egyénre a teljes terápiás folyamatot.
HM: A stressz tehát nem ugyanazt jelenti a kineziológiában, mint másutt?
PN: A kineziológia fogalomrendszere szerint stresszről beszélünk minden olyan esetben, amikor testileg-lelkileg olyan inger ér bennünket, amely kibillent minket a harmóniánkból. Így stressznek számít egy negatív érzelmi megélés, egy vélt lelki sérülés, vagy egy tévesen összekapcsolódott ingerláncolat is. Ezért úgymond szükségünk lehet a jelenbeli stresszelt állapot gyors csökkentésére, hogy a mélyebben fekvő alap stresszhez eljuthassunk. Ilyen értelemben minden eset mély stresszes állapotot jelenthet. A hagyományos értelemben vett stresszes állapot megszüntetése tehát minden kezelés alapcélja. Vannak olyan esetek, amikor a jelenbeli stressz olyan mértékű, hogy maximálisan arra kell koncentrálni, és először úgymond tüneti stresszoldást végezni.
HM: Mondanál egy-két gyakran előforduló korrekciót?
PN: Talán a leggyakrabban alkalmazott módszer a „homlok-tarkó tartás”, amely önmagában oldja a két agyfélteke, az idegpályák és az energiapályák közötti feszültséget, és kiegyenlítő hatást fejt ki mindezekre. Miközben egyik kezünket a homlokon, másik kezünket a tarkón tartjuk, mélyeket lélegzünk. Már maga a tartás és a légzés is nyugtató, összerendező hatású, segít megkeresni egy a problémánkhoz kapcsolódó emléket. Míg stresszhelyzetben csak reagálni tudunk a korábbi mintáink szerint, addig a kéztartás hatására az energia a hátsó agyból az előagyba áramlik. Így képessé válunk a korábbi gondolkodásmintáinkon túl más alternatívákat is meglátni. Oldódik a negatív érzelem és az emlék puszta ténysorozattá tehető, egy történéssé, amely a miénk és a tapasztalataink része marad, de nem hat már negatívan ránk a későbbiekben. Alkalmazunk még testgyakorlatokat, légzéseket, akupresszúrás pontok masszírozását, de vizuális, imaginációkon alapuló oldást, pozitív programozást is, vagy az egyes energiapályák blokkjainak oldását is. A kineziológiai ágak többsége nagy hangsúlyt fektet a két agyfélteke integrációjára, amely harmonizáló hatásán túl növeli az elmei kapacitásainkat is. Erre szintén nagyon sok speciális gyakorlat van, különösen a Brain Gym (edu-kineziológia) módszerében, ami a diszfunkciók oldását és a tanulási képességek növelését célozza.
HM: Te milyen egyéb technikákat használsz még a terápiák során?
PN: A kineziológiai kezeléseknek megvan a saját protokollja és a benne választható széles palettájú korrekciós készlete. A kezelési forma egységét nem bontom meg más módszerekkel. Ellenben, az izomteszt segítségével ki tudom tesztelni, hogy milyen más kezelésre, technikára lehet még szükség, és ilyenkor – külön kezelés során – más megközelítéssel szoktam kezelést végezni. Ilyen módszerek például a thai masszázs, a reiki, test-és fülgyertya vagy a kristályokkal végzett gyógyítás bevonása. A kineziológiai tanulmányaim előtt elvégeztem az életmód tanácsadó és -terápia természetgyógyászati képzést, ami nagy segítségemre van a gyógyítások során. Az egyéni kezelések és konzultációk mellett fontos a csoportos tréningmódszerek alkalmazása is. Hatékonysága és gyorsasága miatt a Személyiség Integrációs Terápia és Tréning módszer a kedvencem. Ez egy saját kidolgozású és komplett módszer együttes, amely egyesíti magában a kineziológia, a pszichodráma és a családállítás módszereit.
HM: Amikor Neked van szükséged stresszoldásra, kihez vagy mihez fordulsz? Van olyan „életmód-programod”, ami bevált ilyen esetekben?
PN: Alapvetően abban hiszek, hogy az első tüneteket kell észrevennem és már akkor visszaállítani a belső harmóniát. Használok elsődlegesen testi stressz csökkentő módszereket, mint a vízivás, gyógyteák, a hosszú aromaolajos fürdőzés. A zenehallgatás tudatos légzésgyakorlatokkal varázslatos módon és nagyon gyorsan tud segíteni önmagam rendezésében. Szerencsére számos meditációs fajtát ismerek, és kialakítottam magamnak egy napi rituálét is, amit mindig elvégzek. Jóga alapú és kineziológia gyakorlatokat kombinálok tudatos légzésmeditációval. Ha nem tudom magamtól visszafordítani az állapotot, akkor külső segítséghez fordulok.
A legalapvetőbb számomra a masszázs, amely az izmokban megjelenő feszültség oldásával, a meridiánokban keringő energiaáramlás helyreállításával fantasztikusan hat rám. Azt vallom, hogy a káros stressz kezelésében elsősorban preventív módszereket kell alkalmaznunk, ebbe beletartozik az életmód, az életvezetés, a személyiségünk alakítása, a harmónia fenntartó és a stressz csökkentő módszerek önálló alkalmazása. Ha ezek nem használnak, akkor első körben én is kineziológushoz fordulok.
HM: Én az Andalodót négyszintesre építettem meg, de elképzelhető, hogy valakinek más a személyes sorrendje. Például: van, akinek nincs gondja a stressz megértésével vagy a lazítással, ezért rögtön tudja magát programozni. Neked milyen sorrend vált be? Vagy nincs is szükséged mind a négy szintre?
PN: A 4 szintfelépítésed szakmailag megalapozott, ellenben mindenkinek más lehet a működő sorrend. Nálam például az önprogramozás (4.) az első, és utána tudok lazítani (2.). Valahogy először fejben kell rendet teremtenem, önmegerősítő belső párbeszédet alkalmazok és energiaszint emelő technikákat a napi kis rituálém mellett. De volt már úgy, hogy annyira be voltak feszülve az izmaim, hogy az első megoldás egy jó thai masszázs volt, majd egy-egy relaxációs, aromaterápiás masszázs. Az én számomra ez a 4 szint nem egymásra épülő, hanem egyenrangú egymással, azon a szinten dolgozok, ahonnan az adott helyzetben meg tudom közelíteni önmagamat vagy a kliensemet.
HM: Bár több honlapod is van, köztük egy a kineziológiával foglalkozik, a legnagyobb és legfontosabb nyilvánvalóan a „Női Önmegvalósítás”. Kineziológusi munkád során jöttél rá, hogy erre a speciális területre kell koncentrálnod?
PN: Úgy mondanám inkább, hogy a terápiás és tréneri munkám során egyaránt kaptam a mélyebbnél mélyebb eseteket, ahol elsősorban a női lét alapkérdései, szerepkonfliktusai és blokkjai kerültek előtérben. Mivel a kliensek/tanítványok között mindig magasabb számban voltak a nők, érthetően a női élet kihívásaival és a tipikus női blokkokkal nagyobb dózisban találkoztam. Ehhez hozzá jöttek a saját magam belső lélek-hívásai és a nőként való teljesség megélése iránti személyes érdeklődésem, törekvésem. Ezzel együtt fontosnak tartom, hogy a nőiségben való kiteljesedéshez hozzá tartozik a külső és belső férfias energiák megismerése, kiegyenlítése és megélése is. A nőiségnek számos oldala csak férfivel vagy férfi által (pl. párkapcsolat, gyermekáldás) élhető meg, és ezért a férfival való kapcsolat minden szintje ugyanúgy a női önmegvalósításhoz tartozó kérdéskör. Tehát, bár látszólag a női területekre koncentrálok, azokhoz hozzá tartozik mindkét nem és az egymással kapcsolatos megéléseik, kihívásaik és örömeik kutatása, gyógyítása is.
HM: Milyen terveid vannak a közeljövőre nézve?
PN: Rövid távú tervek… inkább már megvalósulások, amelyek most kezdenek a felszínre bukkanni. A napokban fejeztem be „Váltsd Valóra az Életed!” című kétrészes könyv első részét, amely a célmegvalósítás bal agyféltekés módszereit, annak lépésről-lépésre követhető módszereit mutatja be. A könyvhöz munkafüzet, motivációs segédanyagok is tartoznak. A második könyv kifejezetten a jobb agyféltekés célmegvalósítással foglalkozik, és az utolsó munkálatokat végzem rajta.
HM: Nem is tudtam, hogy a célmegvalósításnak két útja van.
PN: Voltaképpen három. Az első a manapság legelterjedtebb racionális, bal agyféltekés, alapvetően férfiak által létrehozott, leírt és használt módszer, ami nem működik önmagában a nők esetében. Erre akkor jöttem rá, amikor a női célmegvalósítással külön kezdtem el foglalkozni. A női agy máshogy működik, alapvetően jobb agyféltekei dominanciájú. Ugyanakkor a nők képesek a két agyfélteke között könnyebben váltani, holisztikusan tekinteni a világra, vagy egyszerre több dologgal foglalkozni. Ennek a kutatásnak az eredménye lesz a „Váltsd Valóra az Életedet!” második könyvem, amely a női célmegvalósítás útját mutatja be. Van egy harmadik módszer is, ez a kettő módszer integrációja, és ezt fogom tanítani is. Azt tapasztaltam ugyanis, hogy a jobb és a bal agyféltekés célmegvalósításból is meríteni kell, de az egyéni jellemzők szerinti mértékben. Ez az igazi tudatos teremtés módszere, amely az agyféltekék integrációjára és az elmei kapacitások növelésére épül.
Egy hosszabb termékeny időszakot zárok most le, amelyben több oktatási anyagot fejlesztettem és teszteltem élő és online oktatási programokban. A leszűrt eredmények, tapasztalatok álltak most össze könyvekké, melyekből ez lesz az első kettő.
A hosszabb távú terveket tekintve, szeretném folytatni a megkezdett munkámat és a „Női Önmegvalósítás Kincsestár” internetes oldalát igazi tudásbázissá fejleszteni, egy helyen összegyűjteni a női teljesség megéléséhez kapcsolódó tudnivalókat, a női élet kihívásaira adható megoldási stratégiákat, mindezt szakértő kollégák bevonásával, illetve egy a női lét csodáját és teremtő erejét „visszaállító” szemléleti háttérrel, üzenettel.
HM: Milyen egyéb kezelésekre, tanfolyamokra lehet Nálad jelentkezni?
PN: A legnagyobb volumenű képzés a Női Újjászületés Tanfolyam, amely a nőként való kiteljesedésre inspirál, és a fellépő gátak, blokkok oldására koncentrál erőteljesen. Havonta egyszer mindig van egy Személyiség Integrációs Tréning is. A legközelebbi és talán az eddigi legkülönlegesebb tréningem most február 27-28-án lesz, „Női Erőforrásaid Felébresztése” címmel. A tréning legfontosabb célja, hogy a női önbecsülést állítsa helyre, és ennek blokkjait oldja. Az alkalmazott módszerek között nagyban építek a Személyiség Integrációs Terápia és Tréning módszerre, és benne a kineziológiára. A nő léthez kötődő elsődleges elem, a víz is aktívan segít majd nekünk. Lesznek kifejezetten medencében és jacuzziban végzett meditációk, lebegés-gyakorlatok is. Megtanítom a 10 legfontosabb női erőforrás technikáját is, hogy a résztvevők minden körülmények között képesek legyenek saját erőforrásaikból meríteni, és életerejüket megőrizni. Szó lesz a női életút beavatási kapujairól, valamint a női teremtő erőről is. Utóbbinak természetesen van egy misztikusabb tudásanyaga és van egy célmegvalósítás tanítása is, amiről a könyveim is szólnak.
***
Bővebb információ az interjúban elhangzottakról:
Személyiség Integrációs Tréning>>>
Női Erőforrásaid Felébresztése tréning>>>
A kineziológiáról: http://kineziologia.wordpress.com
Móni oldala: http://andalodo.hu