A transzgeneráció kapcsán sok új felismerés és kutatás látott napvilágot. Te gondolkodtál már azon, hogy milyen összefüggés van a szüleid, nagyszüleid és a pénzügyi helyzeted, sikerességed között? Olyan meghatározó események mint a kitelepítés, a háború, az erőszak, az államosítás, a városokba költözés egyértelműen meghatározta egy generáció jövőjét. Nagy váltás, ami a transzgenerációs blokkoldások és a családállítokon tapasztaltak alapján erőteljesen kihat a leszármazottakra. A félelem a vagyon elvesztésétől például egy olyan következmény, ami sokszor pont generációk örökségként kihat kihat a leszármazott előmenetelére, karrierjére, anyagi helyzetére.
Miért kezdtem el a Transzgenerációval komolyan foglalkozni?

Transz- generáció, azaz nemzedékeken átívelő hatások. Már gyerekkoromban érdekelt a családfakutatás, sokat kérdezgettem az élő rokonságot és el is készítettem ennek kapcsán több rajzot már a tinezéves korom elején. Aztán komolyabban vettem e kutatást és már nem csak az érdekelt, hogy meddig lehet visszavezetni a szülői ágaimat. Sokkal inkább az érdekelt, hogy kivel mi történt, mit tapasztaltak az őseim és az hogyan adódott átt. Ekkoriban már végzett kineziológus voltam, és továbbképződő Transzgenerációs Epigenetikus Kineziológus. 2011-ben ebből már haladó oktatói minősítést szerezve TEK kineziológia képzéseket tartottam, olyannyira egybenlévőnek és hatékonynak találtam a módszert. Egyértelműen és teljesen áthatotta a szakmai segítői szemléletemet is és párhuzamosan a család-és rendszerállítással, majd a pszichodráma és szomatodráma irányokkal kiegészítve saját módszert alkottam ebben, melyet Személyiség Integrációs Család-és Rendszerállításnak kereszteltem és ötvöztem benne a coaching, a kineziológia, a rendszerállítás és a testmező terápiás eljárásokat, a lélek, energia és szellemgyógyászat során tanultakkal. Meglehetősen komlex módszertani háttérrel 2006-óta vezetek állításoka, 2013-ban pedig elindult az első SzInT állításvezető képzés is.
Miért írtam le neked ezeket? Mert fontosnak tartom, hogy lásd, hogy nem pár könyv elolvasása után írom a folytatást, hanem több mint 25 év tapasztalata alapján. Ebben a cikkben kifejezetten a pénz és anyagi problémák és előrejutás oldaláról közelítem meg e szerteágazó témát.
Melyek a nagy transzgenerációs hatások melyek összefüggésben állnak a pénzügyi helyzeteddel?
A családon belüli nagy fordulópontok – kitelepítés, háború, államosítás, iparosítás vagy vidékről városba költözés – mélyen beágyazódnak a következő generációk tudatalattijába. Ezeket az eseményeket átörökítjük generációról-generációra, vele a traumát, a bizonytalanságot és a túlélési stratégiákat, amelyek a leszármazottak pénzügyi viselkedését is formálják. A pénzről alkotott legkorábbi üzenetek nem csupán szóbeli tanítások, hanem a család hangulatában, elhallgatásaiban és életmódjában élnek tovább, és így generációról generációra kihatnak és újraélesztenek fel nem dolgozott, megoldatlan vagy éppen eltitkolt, eltusolt ügyeket..
A transzgenerációs pénzügyi trauma mechanizmusai
- Megfigyeléses tanulás alapján indulunk: a gyerekek utánozzák, amit látnak (pl. takarékoskodás vagy kockázatkerülés)
- Titkolózás és tabuk: a pénzügyi nehézségekről való hallgatás magányt, bizonytalanságot eredményezhet
- Epigenetikai hatások: a stresszhelyzetek (pl. háborús emlékek) biológiai szinten is öröklődhetnek, és fokozott félelmet generálhatnak a vagyon elvesztésétől
A félelem a vagyon elvesztésétől és más viselkedési minták
A kitelepítés vagy elkobzás átélői gyakran tanították unokáiknak: „a pénz nem marad meg”, „minden fillért meg kell tartani”. Ennek eredménye a túlzott spórolás, a hitelfelvétel kerülése vagy épp az átgondolatlan, kompenzáló költekezés. Ezek a minták mélyen gyökereznek és tudattalanul is irányítják a munka- és megtakarítási szokásokat, karrierválasztást és befektetési döntéseket.
Hatások a karrierre és anyagi helyzetre
Néhány a praxisomban tapasztalt tipikus generációkon át öröklődő pénzügyi viselkedés:
- Kockázatkerülés: biztonsági állások, állandó munkahelykeresés
- Túlmunka: a „sosem elég” érzés miatt folyamatos túlterhelés
- Elkerülés: pénzügyi tervezés hiánya, számlák halogatása
- Kompenzáló viselkedés: nagyvonalú kiadások öröm- vagy elismerésszerzésként

Ezek a minták befolyásolják, hogy azt a munkát tudjuk e végezni, amire valóban születtünk, vagy ez eleve „lehetetlen” volt a hozott minták miatt. Mehatározzák azt is, hogy milyen a karrierünkben való előrejutási lehetőségünk és, hogy mennyire mer valaki vállalkozni, befektetni vagy karrierváltást kezdeményezni. személyes pénzügyi sorsunkban.
Viszont ezeket fel lehet kutatni, fel lehet oldani és fel lehet dolgozni. A múltbéli történeseket megéthetjük és belőle a tanulságokat levonhatjuk. Képesek vagyunk továbbmenni és egy új mintát teremtve egy új generációs örökséget is hátrahagyni. Más utakat járva mást fogunk mesélni, a járatlan utakat is bejárva mást tanítunk a gyermekeinknek. Elsősorban talán azt, hogy igenis lehetséges! Lehet, hogy el kell menni térben és időben a gyökerekhez, de ezt meg lehet tenni és át lehet fordítani a mintákat.
Hogyan tudod feloldani a transzgenerációs negatív mintákat?
Én leginkább a transzgenárációs epigenetikus kineziológiát használom és a család-rendszerállítást a feltárásra és blokkoldásra, erre személyes időpontokra és csoportos állításokra is lehet jelentkezni. Szeretettel kísérlek ebben a folyamatban!
Szeretettel,
Pozsgai Nikoletta
Ha kutatási szempontból érdekel a téma akkor erre érdemes tovább menned:
- A World Trade Center túlélői utódainál kimutatott stressz- és fejlődési eltérések (Yehuda et al.)
- Holokauszt-túlélők gyermekeinek szorongásos tünetei (pszichológiai vizsgálatok)
- Magyarországi kitelepítések és államosítás következményei generációkon át (szociológiai kutatások)
- Trauma-fókuszú családterápia és genogram készítése a minták feltárására